آموزش نگهداری کابینت و کمد

کابینت مدرن

نکته‌های بسیار ساده‌ای وجود دارد که رعایت آن‌ها باعث ماندگاری بیشتر کابینت‌ها می‌شود. با رعایت روش‌های مراقبت از کابینت ام دی اف می‌توانید تا سال‌ها بدون هیچ دغدغه‌ای از کابینت‌های خود استفاده کنید.

سال‌های طولانی است که کابینت‌های ام دی اف به یکی از پرطرفدارترین مدل‌های کابینت تبدیل شده‌اند. دلیل این محبوبیت زیبایی و ماندگاری کابینت‌های ام دی اف است که با توجه به این ویژگی‌ها قیمت مناسبی نیز دارند. با اینکه کابینت‌های ام دی اف ماندگاری بالایی دارند اما برای عمر طولانی بهتر است که نکات بسیار مهمی را در نگهداری و نظافت این کابینت‌ها رعایت شود. عدم استفاده از پاک‌کننده‌های غلیظ، خراش ننداختن روی کابینت و خشک کردن سطح کابینت‌ها از جمله روش‌های مراقبتی‌اند که باید در نظر گرفته شوند تا کابینت‌ها عمر بیشتری داشته باشند. در ادامه این مقاله روش‌های متنوع و کاربردی بسیاری را برای مراقبت از کابینت ام دی اف معرفی می‌کنیم تا به راحتی قابل استفاده و اجرا باشند.

استفاده از شوینده ها و پاک‌کننده‌‌های غلیظ ممنوع، مهم‌ترین روش مراقبت از کابینت ام دی اف

پاک کننده‌های غلیظ مثل وایتکس یا سفید کننده، استون، الکل، آمونیاک و سایر شوینده‌های اسیدی اثری مخرب و آسیب زا برای کابینت‌ها دارند. این نوع مواد شوینده باعث تخریب رنگ و بافت کابینت‌ها می‌شوند. پودر لباسشویی نیز برای تمیز کردن کابینت‌ها مناسب نیست و استفاده از آن برای تمیز کردن کابینت‌های ام دی اف اشتباه است. مواد شوینده و پاک کننده غلیظ باعث خرابی یراق آلات کابینت از جمله دستگیر‌ه‌ها، یراق آلات و لولاها می‌شوند.

بعد از تمیز کردن کابینت‌های MDF باید حتما مواد شوینده را به خوبی پاک کنید تا این مواد به داخل چوب‌ها درز نکند. باقی ماندن مواد شوینده در طولانی مدت باعث رشد باکتری‌ها می‌شود. باکتری‌‌ها نیز به مواد غذایی آسیب می‌رسانند و غیر قابل استفاده می‌شوند.

برای طول عمر کابینت‌ها، لکه‌های چربی و غذاها را سریع از بین ببرید

لکه‌های چربی و غذا باعث می‌شوند که رنگ کابینت‌ها تغییر کند به همین دلیل باید در کمترین زمان ممکن این آلودگی‌ها پاک شوند. برای پیشگیری از تغییر رنگ درب‌ها، دیواره‌ها و حتی یراق آلات کابینت باید چربی‌ها، لکه‌های روغن و غذا را با استفاده از آب و مواد شوینده سبک تمیز کنید. برخی از مواد غذایی هم که درون کابینت‌ها نگهداری می‌شوند باید در ظروفی قرار بگیرند که درب‌ آن‌ها به خوبی و خیلی محکم بسته می‌شود.

برای تمیز کردن و مراقبت از کابینت ام دی اف مایع ظرفشویی بهترین ماده است که می‌توانید با خیال آسوده و بدون نگرانی از خراب شدن کابینت‌ها استفاده کنید. برای کابینت‌هایی که رنگ‌ آن‌ها به دلیل فرسودگی از بین رفته است هم می‌توان با استفاده از جوش شیرین و کمی آب یک مایع خمیر گونه ساخت و برای تمیز کردن کابینت‌ها استفاده کرد.

اجازه نفوذ رطوبت به داخل کابینت‌ها را ندهید

نفوذ آب و رطوبت به سرعت باعث فرسودگی و تخریب بافت‌های کابینت ام دی اف می‌شود. اگر قصد مراقبت از کابینت ام دی اف را دارید باید پس از تمیز کردن بلافاصله کابینت‌ها را خشک کنید. همچنین به‌یاد داشته باشید هیچ‌وقت به‌طور مستقیم برای تمیز کردن کابینت MDF از آب استفاده نکنید و از یک اسفنج مرطوب کمک بگیرید. همچنین به‌ هیچ عنوان دستمال یا پارچه خیس را روی سطح کابینت یا دستگیره کابینت قرار ندهید چون رطوبت به داخل بافت کابینت نفوذ می‌کند و به مرور زمان باعث تخریب‌های غیر قابل جبران می‌شود.

کابینت‌ها را نخراشید و برای تمیز کردن از اسفنج نرم استفاده کنید

پاک کردن برخی از لکه‌های باقیمانده روی کابینت‌ها سخت است و باید از روش های مختلف برای تمیز کردن آن‌ها استفاده کرد. اما هرگز نباید با ابزاری مانند چاقو یا سیم ظرفشویی روی کابینت‌ها را به منظور پاک کردن لکه‌ها، خراشید. برای تمیز کردن کابینت‌ها و یراق آلاتی مانند دستگیره، جک و لولا کابینت باید از یک اسفنج نرم و حوله مرطوب استفاده کرد تا آلودگی‌ها به‌صورت کامل از بین بروند.